
Phoenix Contact
Product No:
3075896
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 2-12 AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.218
4.218
10
4.10685
41.0685
50
3.838
191.9
100
3.53096
353.096
250
3.2623
815.575
500
3.108799
1554.3995
1000
2.91688
2916.88
2500
2.53308
6332.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE RBO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 115 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 125 A |
| Voltage - IEC | 800V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 17.0mm |
| Termination Style | Bolt and Nut |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-12 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5-35mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |