
SMC Diode Solutions
Product No:
30CPQ060
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.65965
16.5965
100
1.321165
132.1165
500
1.117884
558.942
1000
0.948508
948.508
2000
0.901084
1802.168
5000
0.867208
4336.04
10000
0.838498
8384.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CPQ |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |