
SMC Diode Solutions
Product No:
30CTQ030
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
30A, 30V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
0.96045
9.6045
100
0.746985
74.6985
500
0.633118
316.559
1000
0.515746
515.746
2000
0.485516
971.032
5000
0.462394
2311.97
10000
0.441056
4410.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CTQ |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |