
Vishay Sprague
Product No:
30D106M160DC5A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2155
5.2155
10
4.69585
46.9585
50
4.06942
203.471
100
3.54768
354.768
500
2.92163
1460.815
1000
2.712934
2712.934
2500
2.66076
6651.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Sprague |
| Series | 30D |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 93 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 148.8 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16.097Ohm @ 120Hz |