
Vishay Sprague
Product No:
30D108M020EF2A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 20V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.947
5.947
10
5.34945
53.4945
50
4.63638
231.819
100
4.04187
404.187
500
3.328629
1664.3145
1000
3.090872
3090.872
2500
3.031431
7578.5775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Sprague |
| Series | 30D |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 20 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.433" Dia x 1.260" L (11.00mm x 32.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 863 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.208 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 323mOhm @ 120Hz |