30D157M050DD5A
Vishay Sprague
Product No:
30D157M050DD5A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 30D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.374" Dia x 0.945" L (9.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C