30D158M050GK2A
Vishay Sprague
Product No:
30D158M050GK2A
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V AXIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 386
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.752" L (16.00mm x 44.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.338 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 176mOhm @ 120Hz