30D477M025DF2AE3
Vishay Sprague
Product No:
30D477M025DF2AE3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.374" Dia x 1.260" L (9.50mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 575 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 805 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 612mOhm @ 120Hz