30D477M040DH5A
Vishay Sprague
Product No:
30D477M040DH5A
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 40V AXIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.374" Dia x 1.496" L (9.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 663 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 760.2 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 543mOhm @ 120Hz