30D506G010CB5A
Vishay Sprague
Product No:
30D506G010CB5A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 50UF 10V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 30D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 50 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.689" L (8.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C