
Amphenol RF
Product No:
31-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.118
6.118
10
5.53185
55.3185
25
5.22614
130.6535
50
5.09865
254.9325
100
4.843765
484.3765
250
4.3339
1083.475
500
4.078977
2039.4885
1000
3.569102
3569.102
2500
3.390645
8476.6125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Isolated |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver, White |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-10 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |