
Amphenol RF
Product No:
31-102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.0345
9.0345
10
8.12915
81.2915
25
7.65776
191.444
50
7.4613
373.065
100
7.26503
726.503
250
6.479608
1619.902
500
6.086897
3043.4485
1000
5.38003
5380.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Extended Insulation |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Gasket, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-10 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper; Brass |