
Amphenol RF
Product No:
31-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.6465
15.6465
10
13.86905
138.6905
25
13.33534
333.3835
50
12.80182
640.091
100
12.09065
1209.065
250
11.023876
2755.969
500
10.312649
5156.3245
1000
9.459188
9459.188
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 7 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 1 Contact, 1 Gasket, 1 Insulator, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59, 59B, 62, 140, 210, Belden 8241, 8263, 8279, 9209 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 31-12 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Brass |