
Amphenol RF
Product No:
31-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3695
8.3695
10
7.5696
75.696
25
7.15122
178.7805
50
6.9768
348.84
100
6.62796
662.796
250
5.930242
1482.5605
500
5.581402
2790.701
1000
4.883732
4883.732
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 1 Contact, 1 Gasket, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 31-2 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Brass |