
Amphenol RF
Product No:
31-2-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.268
3.268
10
2.96685
29.6685
25
2.80972
70.243
50
2.74436
137.218
100
2.613735
261.3735
250
2.286992
571.748
500
2.221651
1110.8255
1000
1.894936
1894.936
2500
1.764254
4410.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 1Contact, 1 Gasket, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 31-2 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |