
Amphenol RF
Product No:
31-203
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.854
8.854
10
7.9724
79.724
25
7.5107
187.7675
50
7.31804
365.902
100
7.125475
712.5475
250
6.355158
1588.7895
500
5.970009
2985.0045
1000
5.276718
5276.718
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Extended Insulation |
| Includes | - |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-203 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |