
Amphenol RF
Product No:
31-2226
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TWINAX PLUG STR 50 OHM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.8875
25.8875
10
22.6727
226.727
25
21.69344
542.336
50
20.99348
1049.674
100
20.293805
2029.3805
250
19.174116
4793.529
500
18.614281
9307.1405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 10 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 2 Contacts, 1 Gasket, 2 Insulators, 2 Washers |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-108, 108A |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Female Socket and Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Connector Style | BNC, Twinaxial |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 31-222 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper, Brass |