
Amphenol RF
Product No:
31-236
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5815
3.5815
10
3.2547
32.547
25
3.08218
77.0545
50
3.01055
150.5275
100
2.867195
286.7195
250
2.508798
627.1995
500
2.437111
1218.5555
1000
2.078714
2078.714
2500
1.935359
4838.3975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Extended Insulation |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 2 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-236 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |