
Amphenol RF
Product No:
31-315-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.584
2.584
10
2.3465
23.465
25
2.22224
55.556
50
2.17075
108.5375
100
2.06739
206.739
250
1.808952
452.238
500
1.757253
878.6265
1000
1.498834
1498.834
2500
1.395464
3488.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Insulator |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-315 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |