
Amphenol RF
Product No:
31-318
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.029
15.029
10
13.32185
133.2185
25
12.8098
320.245
50
12.29737
614.8685
100
11.614225
1161.4225
250
10.589422
2647.3555
500
9.906239
4953.1195
1000
9.086408
9086.408
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 8 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Gasket, 1 Insulator, 1 Lockwasher, 1 Nut, 1 Spacer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-318 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |