
Amphenol RF
Product No:
31-321
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.2625
9.2625
10
8.33435
83.3435
25
7.85118
196.2795
50
7.64978
382.489
100
7.448475
744.8475
250
6.643198
1660.7995
500
6.240569
3120.2845
1000
5.515862
5515.862
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Insulator |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59, 59B, 62, 140, 210, Belden 8241, 8263, 8279, 9209 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-321 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |