
Amphenol RF
Product No:
31-342-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.91685
39.1685
25
3.71032
92.758
50
3.62387
181.1935
100
3.45135
345.135
250
3.019936
754.984
500
2.933638
1466.819
1000
2.502224
2502.224
2500
2.329666
5824.165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Gasket, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-342 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |