
Amphenol RF
Product No:
31-4541-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.448
7.448
10
6.7317
67.317
25
6.35968
158.992
50
6.20445
310.2225
100
5.89418
589.418
250
5.273792
1318.448
500
4.96356
2481.78
1000
4.343115
4343.115
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | Quicktrim® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Clamp, 1 Contact, 1 Insulator |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59, 59B, 62, 140, 210, Belden 8241, 8263, 8279, 9209 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 31-454 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |