
Amphenol RF
Product No:
31-5136
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.2315
10.2315
10
9.2093
92.093
25
8.6754
216.885
50
8.45272
422.636
100
8.23042
823.042
250
7.340612
1835.153
500
6.895708
3447.854
1000
6.094924
6094.924
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | Suretwist® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | - |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59, 59B, 62, 140, 210, Belden 8241, 8263, 8279, 9209 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Twist On |
| Base Product Number | 31-513 |
| Contact Termination | Push On |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |