
Amphenol RF
Product No:
31-5431-2010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.2245
9.2245
10
8.3049
83.049
25
7.82382
195.5955
50
7.62299
381.1495
100
7.422445
742.2445
250
6.620056
1655.014
500
6.218833
3109.4165
1000
5.496634
5496.634
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Isolated |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver, White |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 1 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-543 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |