
Amphenol RF
Product No:
31-5640-1010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.731
4.731
10
4.29495
42.9495
25
4.06752
101.688
50
3.97309
198.6545
100
3.78385
378.385
250
3.310864
827.716
500
3.216263
1608.1315
1000
2.743277
2743.277
2500
2.554094
6385.235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Includes | - |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 1 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 31-564 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |