
Amphenol RF
Product No:
31-5800
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0945
4.0945
10
3.71545
37.1545
25
3.5188
87.97
50
3.43691
171.8455
100
3.27313
327.313
250
2.864022
716.0055
500
2.782208
1391.104
1000
2.373052
2373.052
2500
2.209396
5523.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 2 Ferrules |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58 Plenum, 122, Belden 88240, 89907 |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-580 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polymethylpentene (PMP) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |