
Amphenol RF
Product No:
31-5900
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.092
5.092
10
4.62745
46.2745
25
4.38292
109.573
50
4.28089
214.0445
100
4.076925
407.6925
250
3.567326
891.8315
500
3.46541
1732.705
1000
2.955792
2955.792
2500
2.75195
6879.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 2 Ferrules |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-59 Plenum, Belden 1506, 82108, 9104 |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 31-590 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE), Polymethylpentene (PMP) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |