
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
335-40-102-00-160000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.7163
7.163
25
0.67412
16.853
50
0.646
32.3
100
0.61788
61.788
250
0.561754
140.4385
500
0.505571
252.7855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 335 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 100V, 150VDC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.050" (1.27mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 335-40 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.104" (2.64mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.299" (7.60mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.125" (3.18mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200.0µin (5.08µm) |