
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
349-10-102-00-560000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.62225
6.2225
25
0.56012
14.003
50
0.4978
24.89
100
0.476995
47.6995
250
0.435556
108.889
500
0.414808
207.404
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 349 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | - |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 349-10 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.136" (3.45mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |