
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
350-10-110-00-006000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.729
1.729
10
1.5713
15.713
25
1.47478
36.8695
50
1.41075
70.5375
100
1.346625
134.6625
250
1.218394
304.5985
500
1.122197
561.0985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 350 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 350-10 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.394" (10.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.142" (3.61mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |