353WB3C135R
CTS-Frequency Controls
Product No:
353WB3C135R
Description:
XTAL OSC VCXO 13.5000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCXO
Output HCMOS
Series 353
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 13.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 30mA