Home / Oscillators / 358C768B4C2T
358C768B4C2T
CTS-Frequency Controls
Product No:
358C768B4C2T
Description:
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCXO
Output HCMOS
Series 358C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 76.8 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 65mA
Absolute Pull Range (APR) ±50ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA