Home / Ceramic Capacitors / 3640Y1K20474KXRWS3
3640Y1K20474KXRWS3
Knowles Syfer
Product No:
3640Y1K20474KXRWS3
Manufacturer:
Knowles Syfer
Description:
CAP CER 0.47UF 1.2KV X7R 3640
User Guide
Mfr Knowles Syfer
Series StackiCap™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.177" (4.50mm)
Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
Size / Dimension 0.362" L x 0.417" W (9.20mm x 10.60mm)
Base Product Number 3640Y
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C