Home / Ceramic Capacitors / 3640Y1K50334MXRWS3
3640Y1K50334MXRWS3
Knowles Syfer
Product No:
3640Y1K50334MXRWS3
Description:
CAP CER 0.33UF 1.5KV X7R 3640
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.33 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.177" (4.50mm)
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.362" L x 0.417" W (9.20mm x 10.60mm)
Base Product Number 3640Y
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C