36D143F075DC2A
Vishay Sprague
Product No:
36D143F075DC2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 14000UF 75V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 14000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C