36D152G100AD2A
Vishay Sprague
Product No:
36D152G100AD2A
Description:
CAP ALUM 1500UF 100V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 4.752" (120.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C