36D163G040BE2A
Vishay Sprague
Product No:
36D163G040BE2A
Description:
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 16000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 5.252" (133.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C