36D172F075AB2A
Vishay Sprague
Product No:
36D172F075AB2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 1700UF 75V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 1700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C