36D392G075BB2A
Vishay Sprague
Product No:
36D392G075BB2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 3900UF 75V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 31
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C