36D432F200DD2A
Vishay Sprague
Product No:
36D432F200DD2A
Description:
CAP ALUM 4300UF 200V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 4300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max) 4.752" (120.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C