36D451F100AA2A
Vishay Sprague
Product No:
36D451F100AA2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP ALUM 450UF 100V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 450 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 2.252" (57.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C