36D552G025AB2A
Vishay Sprague
Product No:
36D552G025AB2A
Description:
CAP ALUM 5500UF 25V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 5500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C