36D602G050BB2A
Vishay Sprague
Product No:
36D602G050BB2A
Description:
CAP ALUM 6000UF 50V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 32
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 6000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C