36D603F050DE2B
Vishay Sprague
Product No:
36D603F050DE2B
Description:
CAP ALUM 60000UF 50V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 60000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max) 5.252" (133.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C