36DE743G015BB2A
Vishay Sprague
Product No:
36DE743G015BB2A
Description:
CAP ALUM 74000UF 15V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 74000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 95°C