36DE863G010BB2L
Vishay Sprague
Product No:
36DE863G010BB2L
Description:
CAP ALUM 86000UF 10V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 86000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 3.252" (82.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 95°C