36DE952G100BC2A
Vishay Sprague
Product No:
36DE952G100BC2A
Description:
CAP ALUM 9500UF 100V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 9500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 95°C