36DX103F150CF2A
Vishay Sprague
Product No:
36DX103F150CF2A
Description:
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 150 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.579" Dia (65.50mm)
Height - Seated (Max) 5.752" (146.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C