36DX292G040AA2B
Vishay Sprague
Product No:
36DX292G040AA2B
Description:
CAP ALUM 2900UF 40V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 2900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 2.252" (57.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C